Pracovní polohování
- Bezpečně dosáhni místa, kde budeš provádět další činnost (např. výstupem po žebříku).
-
Zvol zde vhodný kotevní bod (štěřina žebříku, trámová či kovová konstrukce,…).
POZOR - kotevní bod musí být vždy nad úrovni pasu (maximálně v úrovni) - hrozí nebezpečí destrukce smyčky v případě pádu. Zároveň musíš mít oporu pro nohy.
POZOR: Je nutné si také uvědomit, že kromě dodržení maximální hodnoty pádového faktoru ( ve statickém režimu max 1), je nutné nepřekračovat maximální povolenou délku pádu dle použitého prostředku. U pracovního polohovacího pásu je to maximálně 50cm! Různé bezpečné a nebezpečné způsoby jsou uvedeny na následujících příkladech:
- Pomocí osobní odsedací smyčky se zajisti:
-
Přímo do bodu - karabinu spojovacího prostředku vepni přímo do zvoleného kotevního bodu (ocelové oko na konstrukci, příčle ocelového žebříku) a karabinu zajisti.
-
Kolem konstrukce a zpět k polohovacímu systému - spojovací prostředek s karabinou protáhni okolo zvolené konstrukce (štěřina žebříku, trám střešní konstrukce,…) a karabinu vepni zpět do oka polohovacího systému a karabinu zajisti.
Můžeš využít boční oka pro pracovní polohování, pokud jím je polohovací systém vybaven.
POZOR - karabinu musíš vepnout do pracovního oka, nikoli do materiálových poutek.
-
Kolem konstrukce a dvojím procvaknutím karabiny - spojovací prostředek s karabinou protáhni okolo zvolené konstrukce (štěřina žebříku, trám střešní konstrukce,…) a spojovací prostředek dvakrát procvakni karabinou a tu zajisti.
POZOR - spojovací prostředek nesmí být obtočen kolem západky a pojistky zámku karabiny.
- Zkontroluj zajištění zámku karabiny.
- Kontrolovaně zatěžuj osobní smyčku tak, aby ti polohovací systém poskytl oporu a uvolnil sis ruce. Nezapomeň, že po celou dobu práce musíš mít oporu pro nohy.
-
Přímo do bodu - karabinu spojovacího prostředku vepni přímo do zvoleného kotevního bodu (ocelové oko na konstrukci, příčle ocelového žebříku) a karabinu zajisti.