loader

Postroje, polohovací pásy

postroje


Fotografie v publikaci jsou použity s laskavým svolením firem C.A.M.P., Climbing Technology, SINGING ROCK s.r.o. a Petzl.

Vysvětlení piktogramů ve fotografiích v publikaci:

 smile = Pozitivní výsledek kontroly. Provedená kontrola nenašla nedostatek nebo poškození. Prostředek v pořádku, je možné jej používat.

smile = Pozitivní výsledek kontroly s nalezeným nedostatkem nebo nedostatky. Může se jednat o prostředek intenzivně používaný, o prostředek, který je poškozen, ale je možné jej dále použít. V některých případech piktogram indikuje potřebu opravy, výměnu některých částí či mimořádné kontroly ve zvoleném termínu (v závislosti na intenzitě používání).

smile = Negativní výsledek kontroly. Prostředek je poškozen takovým způsobem, že jeho další použití by mohlo vést k selhání, případě poškození znemožňuje jeho použití. Prostředek je nutné vyřadit, zaznamenat vyřazení do dokumentace a znemožnit jeho další možné použití.


Postroje, polohovací pásy

 Následující část je věnována popisu postrojů (sedacích, zachycovacích) a polohovacích pásů. Tyto prostředky slouží k odlišným účelům, nicméně jsou konstrukčně podobné - skládají se převážně z textilních částí s vloženými kovovými prvky. Proto i postupy kontroly jsou obdobné a popisovat tyto prostředky jednotlivě by ve vztahu k rozsahu publikace nebylo účelné.

Sedací postroj - postroj ve tvaru opasku, s břišním - nízkým připojovacím prvkem a spojovací opěrou obepínající každou nohu, k podepření těla vědomé osoby v sedací poloze (ČSN EN 813). Sedací postroje mohou být vybaveny ramenními popruhy, či začleněny do zachycovacího postroje

postroje

Polohovací pás - prostředek, který podepírá tělo a obepíná jej v pase. Je součástí pracovního polohovacího systému a musí obsahovat prvky pro připojení pracovně polohovacího prostředku (ČSN EN 358).

postroje



Popis prostředků

Polohovací pás
 Polohovací pás se skládá z pásu obepínajícího tělo a poskytujícího oporu těla, upínacího prvku (např. spona) umožňujícího nastavení na obvod těla hasiče, skládá se z minimálně jednoho připojovacího prvku pro připojení zatížení nesoucích součástí (např. oko) a polohovacím prostředkem, který je trvale připevněným k polohovacímu pásu, nebo může být oddělitelný. Polohovací prostředek může mít pevnou délku nebo jeho délka je nastavitelná. Polohovací pás může být doplněn dalším okem pro připojení, poutky na zavěšení pracovních pomůcek. V bederní oblasti musí být vybaven zádovou oporou a může být doplněný ramenními a sedacími popruhy. Pás nesmí být užší než 43 mm, a pokud je pás bez zádové podpory, nesmí být užší než 80 mm.

Sedací postroj 
 Sedací postroje se používají pouze ve statickém režimu, především v případě, kdy je nutné provádět činnosti ve visu, je nutné vystupovat po laně. Dále se používají pro pracovní polohování a zadržení. Svou konstrukcí, lehkostí a principem jsou optimální pro záchranné práce ve VVH.


Účel a převážné použití

Sedací postroj
Sedací postroje se používají pouze ve statickém režimu, především v případě, kdy je nutné provádět činnosti ve visu, je nutné vystupovat po laně. Dále se používají pro pracovní polohování a zadržení. Svou konstrukcí, lehkostí a principem jsou optimální pro záchranné práce ve VVH.


Polohovací pás
 Polohovací pás Polohovací pásy se používají také pouze ve statickém režimu pro pracovní polohování a zadržení. V případě nouze je hasiči využívají i pro sebezáchranu slaněním.
 V některých případech jsou postroje a polohovací pásy rozděleny v závislosti na velikosti uživatele. Je nutné použít prostředek, který je pro uživatele velikostně vhodný.
 Při použití postrojů a polohovacích pásů musí být popruhy dotaženy tak, aby přiléhaly na tělo uživatele. Provlečení popruhů ve sponách musí být provedeno takovým způsobem, který znemožní jejich vyvlečení pod zatížením i samovolně. Nedoporučuje se používat polohovací pásy s tzv. rychlosponou - hrozí v určitých situacích riziko částečného nebo úplného otevření.
 Všechny postroje a pásy musí být kombinovány s tzv. odsedací smyčkou, která zajišťuje možné polohování ve výšce. Doporučuje se, aby tato odsedací smyčka byla schopná snést i omezené dynamické zatížení v případě kombinace s postrojem.


Údržba a skladování

Textilní materiál včetně postrojů a pásů je relativně citlivý ke správnému způsobu skladování. Je nutné dodržovat následující pravidla:

  • při umístění v mobilní požární technice dbát na to, aby postroje nepřišly do styku s ostrými předměty, které by mohly způsobit poškození. Doporučuje se používat ochranné obaly na postroje,
  • při skladování a přepravě v mobilní požární technice je nutné, aby postroje nebyly pod přímým slunečním zářením (např. v kabině), kde může dojít k nárůstu teploty až k 80 °C,
  • postroje a pásy nevystavovat chemickým vlivům (výpary rozpouštědel, kyselin - např. nevhodným umístěním v mobilní požární technice),
  • každá změna nebo oprava smí být provedena pouze výrobcem,
  • všechny výrobky musí být uskladněny tak, že nejsou stlačeny,
  • místo musí být chráněno před působením světla, extrémních teplot a agresivních nebo leptavých látek,
  • nikdy neskladovat postroje ve vlhkém místě, kde může být plíseň (vlhké skříně, tašky a nepromokavé kontejnery s vlhkostí uvnitř),
  • po každém použití, i v případě, že není nutné postroj čistit, postroj vyjmout z obalu a nechat usušit,
  • všechny znečištěné výrobky musí být očištěny čistou vodou a opláchnuty, a potom bez kontaktu s tepelnými zdroji usušeny. Při tom nesmí být vystaveny působení přímého slunce,
  • nikdy nečistit vysokotlakou vodou,
  • v případě potřeby je možné použít malý kartáček na odstranění nečistot,
  • doporučuje se postroje a pásy prát ručně ve vlažné mýdlové vodě bez použití pracích prostředků a propláchnout čistou vodou (pH neutrální, při maximální teplotě 30 °C). Potom pomalu a bez přímého působení tepelných zdrojů usušit, nikdy neždímat,
  • v případě potřeby je možné postroje a pásy prát v pračce - je nutné použít pytlík k zamezení možného poškození bubnu pračky kovovými komponenty postroje, maximální teplota 30 °C,
  • nepoužívat rozpouštědla, odstraňovače skvrn, odmašťovadla apod., které mohou poškodit textilní části postroje,
  • měrodatné jsou především pokyny výrobce.


Kontrola před použitím

Základní charakteristikou bezpečného stavu je kompletní a vizuálně nepoškozený postroj.

  • Vizuální kontrola bezpečnostních prvků postroje:

    • kontrola kompletnosti postroje,
    • kontrola pevnostních švů (známky prořezu, spálení, opotřebení, skvrny od chemikálií, vytažení nití, jiné poškození),
    • kontrola primárních popruhů (známky prořezu, opotřebení, vytažení nití z popruhu),
    • kontrola přezek (hlubší rýhy, deformace, opotřebení, koroze),
    • kontrola kovových připojovacích prvků (hlubší rýhy, deformace, opotřebení,koroze),
    • kontrola karabin a blokantů (pokud je součástí postroje, postupujeme dle kontroly karabin a blokantů),
    • kontrola připojovacího prostředku (pokud je součástí postroje, postupujeme dle kontroly textilních smyček, případně lan).

  • Vizuální kontrola ostatních prvků postroje:

    • kontrola sekundárních popruhů, kontrola polstrování, kontrola materiálových poutek (menší poškození není na závadu),
    • kontrola švů, které nejsou pevnostní (menší poškození není na závadu - pokud není známo, zda je šev pevnostní, kontroluje se jako pevnostní).

  • Funkční kontrola:

    • kontrola správného protažení popruhů přezkami,
    • kontrola nastavitelnosti délky popruhů.