loader

Principy ochrany proti / při pádu

Jednotky PO neprovádějí systémově práce ve VVH ve smyslu tzv. „výškových prací“ a nepoužívají tedy ani speciální prostředky, jako např. sedačky apod. Jediným důvodem, proč je hasič vystaven nebezpečí pádu, je řešení, MU a přípravy na ně. Nicméně, obecné principy ochrany osob proti pádu lze použít i pro jednotky PO.

Zadržení

Systém individuální ochrany proti pádu, jehož použitím je pomocí osobních ochranných prostředků VVH zabráněno dosažení prostor, kde hrozí riziko pádu z výšky nebo do hloubky. Principem je připojení hasiče, který je vybaven polohovacím systémem nebo postrojem ke kotevnímu systému. Systém zadržení tedy omezuje pohyb uživatele tak, že je mu zabráněno v dosažení oblastí, kde by mohlo dojít k pádu z výšky. Principiálně není určen pro zachycení pádu z výšky a stejně tak není určen pro práce ve visu. Systém zadržení není zatížen hmotností hasiče, jeho hmotnost je na konstrukci/místě, kde se pohybuje. Je omezena volnost pohybu v horizontální rovině. Při dosažení nebezpečného místa dojde k napnutí systému a tím zamezení pohybu do nebezpečného prostoru. Síly působící na kotevní systém nejsou velké.

POZOR na činnost mimo osu kotevního systému - kyvadlový pohyb.

Pracovní polohování

Technika individuální ochrany proti pádu, která umožňuje pracovní podepření osobními ochrannými prostředky VVH takovým způsobem, že je zabráněno pádu, hasič má volné ruce, je v kontaktu s konstrukcí (tedy není ve visu). Systém pracovního polohování zabraňuje pádu. Stejně jako systém zadržení, není určen k zachycení pádu. Hasič má omezenou volnost pohybu ve všech směrech na délku osobní smyčky (spojovacího prostředku). V případě pracovního polohování hasič nevisí, ale je opřen o konstrukci. Systém pracovního polohování je tedy zatížen, ale nikoli plnou hmotností a síly působící na kotevní systém nejsou značné.

Práce ve visu

Jedná se činnosti ve VVH, kdy je hasič na laně zavěšen tak, že většina hmotnosti hasiče je v lanovém systému. Práce ve visu umožňuje bezpečný pohyb dolů (slanění), výstup po laně pomocí blokantů, případně horizontální (zcela, nebo částečný) pohyb.

Hasič má omezenou volnost pohybu mimo směr lanové cesty. V případě práce ve visu je systém plně zatěžován hmotností hasiče a je nutné kalkulovat s dalším zatížením způsobeným pohybem hasiče po lanové cestě. V případě práce ve visu je volnému pádu zabráněno pokud nedojde ke kritické situaci.

Zachycení pádu

Pokud se hasič pohybuje ve VVH v situaci, kdy mu hrozí nebezpečí pádu (nekontrolovatelný a zpravidla nepředvídaný pohyb osoby ve VVH směrem dolů), používá systém zachycení pádu (zpravidla kombinace zachycovacího postroje, dynamického horolezeckého lana, bodů postupového jištění). Systém zachycení pádu zajišťuje snížení rázové síly na přijatelnou hodnotu a pád zachytí.

Záchrana

Záchranou ve VVH obecně definuje postupy a techniky, které mají za cíl zajistit a přemístit osobu ve VVH. Může jít o dopomoc hasiči, který se dostal ve VVH do situace, která dopomoc vyžaduje, nebo o záchranu ve VVH obecně. Jedná se o široké spektrum aktivit a činností, které jsou dále v metodice blíže popsány.