Povely a signály
Obecné zásady
- Povely a signály slouží k dorozumívání hasičů při činnostech ve VVH.
- Povely a signály musí být dostatečně hlasité, srozumitelné a stručné.
- Povely a signály se používají průběžně po celou dobu postupu terénem nebo jiné činnosti ve VVH v závislosti na situaci.
- V případě nepříznivých podmínek (vzdálenost, počasí, hluk), kdy se předpokládá, že hlasové povely a signály nebudou pro bezpečnou komunikaci dostatečné, je vhodné předem stanovit jiný, odpovídající způsob dorozumívání, se kterým musí být všichni zúčastnění seznámeni před zahájením dané činnosti.
- Nepoužívají se negované signály např. „nejistím“, „nelez“.
- Hlasové povely a signály se mohou přenášet i s pomocí radiostanic. Rádiová komunikace při práci ve VVH se řídí obecnými zásadami zavedenými u jednotek. Při komunikaci používáme otevřené volací znaky s jasně formulovaným adresátem. Radiostanice musí být dostatečně zajištěna proti ztrátě (pádu). Pro práci ve visu používáme přednostně radiostanice vybavené VOXem (radiokomunikační zařízení ovládané hlasem).
Přehled nejpoužívanějších povelů a signálů
Základní povely a signály umožňující bezpečné dorozumívání jsou:
-
„Jistím“
Signál se používá na začátku každého pohybu, kdy je nutno provádět jištění. Jistící oznamuje danou situaci - tedy sám provedl sebejištění (viz metodický list č. VÝŠ-R/ML9) a je připraven k jištění.
-
„Lezu“
Hasič provádějící činnost, při které je třeba jištění (např. řízený sestup po žebříku prováděný ve spádnici kotevního bodu, výstup prvolezce prováděný hasičem - lezcem apod.), tímto oznamuje začátek pohybu. Za signálem „lezu“ musí následovat signál „jistím“, který dává odpověď na signál „lezu“.
-
„Dober“
Povelu se používá při jištění, slouží jako informace pro jistícího hasiče o tom, že v danou chvíli je lano mezi jistícím a jištěným příliš volné.
-
„Povol“
Povelu se používá při jištění, slouží jako informace pro jistícího hasiče o tom, že v danou chvíli je lano mezi jistícím a jištěným příliš napnuté.
-
„Stop“
Povel nařizující okamžité zastavení činnosti např. spouštění, vytahování, předávání nosítek apod. Použití je spojeno s řešením konkrétně nastalé situace, např. nestabilní postoj záchranářů při předávání nosítek, problém v jistícím řetězci, např. nežádoucí posun chráničky na lano, nepředvídatelný problém při spouštění či vytahování apod.
Povel může vydat jakýkoli hasič podílející se na řešení konkrétní činnosti spojené s použitím prostředků určených pro práce VVH. -
„Zruš“
Doleze-li jištěný hasič na místo vhodné k jištění, zajistí se sám (viz metodický list č. VÝŠ-R/ML9), použije uvedeného povelu, jako pokynu pro jistícího hasiče, aby zrušil jištění.
Použití rádiové komunikace
Rádiová komunikace při práci ve výšce a nad volnou hloubkou se řídí obecnými zásadami uvedenými v Řádu spojové služby v PO.
Při komunikaci používáme otevřené volací znaky s jasně formulovaným adresátem. Radiostanice musí být dostatečně zajištěna proti ztrátě, pro práci ve visu používáme přednostně radiostanice vybavené VOXem (radikomunikační zařízení ovládané hlasem).
Nouzové způsoby komunikace
Nouzové způsoby komunikace se použijí v případě selhání běžných možností komunikace, nebo není-li z jakýchkoliv důvodů komunikace možná. Nouzové způsoby komunikace můžeme rozdělit na optické a akustické. Podmínkou jejich použití je dokonalá znalost všemi zúčastněnými tak, aby byla vyloučena jejich záměna. Z tohoto důvodu je nutné, aby se nouzové způsoby komunikace určily před začátkem činnosti.
V případě potřeby jiných signálů je nutné je předem domluvit a volit takové, aby byla vyloučena jejich záměna.