Vytváření osobní smyčky
Osobní smyčky jsou vázány z jednoduchého dynamického lana (ne ½, ne dvojitého) do centrálního připevňovacího bodu sedacího postroje pomocí vůdcovského uzlu. Slouží k pracovnímu polohování, zadržení, případě zajištění se pro případ výstupu nebo záchrany ve VVH. Jsou schopny bezpečně absorbovat rázovou sílu při nevhodném použití a nadlezení lezce nad kotvení.
Nikdy nepoužívej jako osobní smyčku z plochého popruhu, není schopna vydržet rázovou sílu.
Každá smyčka je opatřena karabinou s velkou světlostí západky vhodného ergonomického tvaru s automatickou pojistkou zámku. Karabiny jsou spojeny se smyčkami rybářskými uzly. Délka konce lana vycházejícího z uzlu je přibližně 10 cm. Konce je doporučeno krátit až po řádném zatížení a dotažení uzlů v karabinách. Takto vytvořená osobní smyčka vydrží statické zatížení 9,49 kN.
Po uvázání je nutné tyto smyčky zatížit a pevně dotáhnout uzly. Vázání osobních smyček musí být provedeno v klidu, precizně a s bohatou časovou rezervou. Pro periodickou kontrolu osobní smyčky se přiměřeně aplikují zásady periodických kontrol pro lana a smyčky. Osobní smyčka z dynamického lana se vyřadí po nestandardním namáhání, zachycení pádu s pádovým faktorem 1 a vyšší, v závislosti na stavu, maximální životnost je 5 let.
Některé firmy vyrábějí osobní smyčky s možností regulace délky pramene smyčky, jejich využití je také možné.
Postup vázání osobních smyček
-
Naber dostatek lana
-
Protáhni lano centrálním okem postroje a vytvoř vůdcovský uzel co nejblíže centrálního oka. Vzniklé očko v centrálním bodu musí být co nejkratší
-
Karabiny navaž na lano rybářským uzlem
-
Délku krátké smyčky uvaž na délku lokte opřeného do centrálního bodu. Konec karabiny ti kopíruje prsty
-
Délku dlouhé smyčky uvaž tak, abys po zatížení dlouhé odsedací smyčky byl schopen dosáhnout na palec ručního blokantu
-
Uvázané smyčky precizně utáhni
-
Po dotažení uzlů zbylé konce odřízni tak, aby z uzlu vycházel konec dlouhý 10 cm
-
Pozor na možnost špatného navázání karabiny dvojitým rybářským uzlem
Při navazování osobních smyček hrozí riziko špatného uvázání dvojitých rybářských uzlů. Prvním krokem je vždy protažení lana karabinou a vytvoření kličky, po té následuje vázání rybářského uzlu. Při uvázání dvojitého rybářského uzlu na laně bez očka vytvořeného protažením lana karabinou výsledný uzel vypadá stejně, ale po zatížení dojde k vytažení lana z karabiny.
Výsledek vypadá stejně, ale při zatížení dojde k rozvázání a pádu!!!
Správně uvázaná odsedací smyčka rybářským uzlem vždy začíná protažením lana karabinou!!!
Krátká smyčka
- slouží k sebejištění,
- optimálně vlevo od hrudního blokantu z pohledu lezce,
- délka smyčky - loket se opírá v centrálním bodu, karabina na konci smyčky kopíruje konečky prstů ruky.
Dlouhá smyčka
- slouží k propojení centrálního kotevního bodu s karabinou ručního blokantu, jištění a záchranným technikám,
- optimálně vpravo od hrudního blokantu z pohledu lezce,
- délka smyčky je nastavena tak, aby lezec při visu pouze v ručním blokantu dosáhnul na palec ručního blokantu.
Dlouhá smyčka je propojena s karabinou ručního blokantu. To umožňuje variabilní použití dlouhé smyčky společně s ručním blokantem a pedálem pro výstup nebo pouze použití dlouhé odsedací smyčky pro sebejištění bez rizika ztráty - vždy je jeden z prostředků zajištěný v sedacím postroji.
Dlouhá smyčka je upnuta do karabiny ručního blokantu jako celek.
Umístění prostředků ve VVH na postroji je individuální a každý hasič může zvolit své řešení. Nicméně doporučuje se na pravé straně umístit slaňovací prostředek a ruční blokant, na levé straně ostatní materiál.
Umístění blokantů
Stupadlo je propojeno přes karabinu s ručním blokantem. Délka stupadla nesmí dovolit lezci při výstupu nikdy dorazit hrudním blokantem do ručního blokantu. Hrudní blokant by měl vždy skončit ve výšce 3-4 cm pod ručním, aby nemohlo dojít k doražení blokantů při výstupu do uzlu přepínky.