loader

Kotvení pro rychlý přístup – kotevní bod s dostatečnou nosností

Slouží k zajištění rychlého slanění za účelem sebezáchrany, zajištění osoby, dosažení požadovaného místa zásahu pro provedení nezbytných úkonů k záchraně. Lze použít pouze pro jednorázové slanění bez možnosti výstupu. Nedochází zde k opakovanému zatěžovaní kotvení. Rychlého přístupu používáme především při nebezpečí z prodlení. Jedná se především o prvotní zásah ve studnách, v těžko přístupných terénech, lomech, aj. Hasič používá pouze jedno lano s karabinou, kotevní systém může být doplněn o smyčku textilní nebo ocelovou. Režim kotvení rychlého přístupu platí pouze pro body s dostatečnou nosností!

Příklady provedení kotvení pro rychlý přístup pro body s dostatečnou nosností

  • Pomocí lana s osmičkovým uzlem a karabiny – lano se ováže okolo kotevního bodu a dvojitě se procvakne do karabiny v osmičkovém uzlu. Pozor – otáčky lana musí být na straně protilehlé zámku karabiny.
Metodika VVH, Dvojité omotání těla karabiny

Metodika VVH
Dvojité omotání těla karabiny

  • Pomocí lana s třemi osmičkovými uzly a karabiny – na konci lana udělej osmičkový uzel. Obejdi nebo ovaž kotevní bod, tak aby ses dostal k vytvořenému osmičkovému uzlu, v této vzdálenosti udělej další osmičkový uzel. Oba uzly spoj ocelovou karabinou (optimální varianta). Třetí osmičkový uzel uvaž cca 30 cm pod druhým, tak abys vytvořil krátký oblouk a vlož jej do připravené karabiny. Od třetího osmičkového uzlu vede lanová cesta.
Metodika VVH, Tři osmičkové uzly

Metodika VVH
Tři osmičkové uzly

  • Pomocí ploché smyčky a karabiny – kotevní bod ovaž plochou smyčkou a konce propoj karabinou. Ovázání ploché smyčky je možné několika způsoby, všechny z nich zajišťují dostatečnou pevnost kotvení.
Metodika VVH, Varianty použití ploché smyčky v režimu rychlého přístupu

Metodika VVH
Varianty použití ploché smyčky v režimu rychlého přístupu