Kotvení pro lanový přístup – kotevní body s omezenou nosností
Slouží pro opakovaný pohyb lezce, či lezců při překonávání vertikálních stupňů směrem nahoru i dolů, kdy opakovaně dochází k zatěžování nebo odlehčování kotvení.
Pro propojené kotevní body s omezenou nosností kotevním systémem je dostačující jedna karabina do každého bodu samostatně.
Příklady provedení kotvení pro lanový přístup pro body s omezenou nosností
-
Dva kotevní body
-
Tři kotevní body
-
Kotvení pomocí lanové smyčky - propojení čtyř a více kotevních bodů
Postup vytvoření
Vytvoř osmičkové oko a vepni ji do karabiny levého kotevního bodu. Vepni lano do dvou sousedních karabin. Naměř vzdálenost k požadovanému místu centrálního nosného bodu. Postup opakuj na sousední větvi. Do pravého kotevního bodu vepni osmičkové oko. Stáhni všechny prameny do středu tak aby vznikl tvar trojúhelníku. Zkontroluj možné přetočení lan a ve vrcholu pomyslného trojúhelníku vytvoř vůdcovský uzel. Do vzniklého oka vepni dvě karabiny s lanem.
-
Pojištěný kotevní bod
Pojištěného kotevního bodu se využívá při vytvoření kotvení pro lanový přístup především na hranách strmých terénů, kde může být lano od prvního bodu do druhému využito jako lanové zábradlí. Nevýhoda pojištěného kotevního bodu spočívá v zatížení jednoho bodu 100% zatížením a teprve při destrukci hlavního nosného bodu přejímá druhý pojišťovací bod celou váhu břemene včetně případné rázové síly. Zásadní je vyvázání kotvení tak, aby v případě destrukce jednoho kotevního bodu nedošlo k nadměrnému zatížení druhého bodu rázovou silou ale pouze kyvadlovému efektu. Proto se vyvarujeme při vyvazování jakýkoli průvěsů lana mezi kotevními body.
Pro vázání pojištěného kotevního bodu je důležité dodržet zásadu volné lanové cesty kdy v případě destrukce hlavního nosného bodu a převzetí zatížení druhým kotevním bodem, lano ve výsledné pozici nejde přes hranu nebo je hrana ošetřena lanovou chráničkou.