loader

Kotevní body

Dělení kotevních bodů

V praxi se při činnostech ve VVH setkáváme s různými typy konstrukcí a povrchů, kde musíme být schopni rychle, bezpečně a efektivně vytvořit kotvení. Neexistuje jednoznačný a univerzální postup pro vytvoření kotvení pro záchranu osoby na konstrukci rozhledny a zároveň při záchraně v podzemí či na skalním masivu. Vždy závisí na řadě okolností, z nichž zásadní je nosnost kotevního bodu. Pro jednodušší pochopení dělíme kotevní body na kotevní body s omezenou nosností a kotevní body s dostatečnou nosností.

Kotevní bod s dostatečnou nosností

Kotevní bod s dostatečnou nosností je kotevní bod, u kterých jsem si jistý, že udrží zatížení při předpokládané činnosti. Zpravidla je pevně spojen s podkladem či terénem a lze jej obhodit či obejít a pomocí lan, smyček, karabin vytvořit kotevní systém. Jedná se například o požární techniku, sloup, statný strom, část skalního masivu, konstrukce (pozor na ostré hrany), traverzy, komínové těleso, výtahová šachta, aj.

Kotevní body s dostatečnou nosností není nutno doplňovat, zdvojovat nebo pojišťovat. Při jakékoli pochybnosti o dostatečné nosnosti zvoleného kotevního bodu postupujeme jako v případě kotevního bodu s omezenou nosností a kotevní bod zdvojíme nebo pojistíme.

Kotevní bod s omezenou nosností

Kotevní bod s omezenou nosností je

  • kotevní bod, u kterého předpokládám, že je dostatečný pro danou činnost, nicméně existuje možnost selhání. Příkladem může být svařovaný profil, kdy může dojít k prasknutí svaru, vrtaný bod (expanzní nýt), kdy může být příčinou selhání materiál, do kterého je nýt vsazen, houbou napadený strom aj.
  • kotevní bod, u kterého předpokládám jeho omezenou nosnost neodpovídající předpokládanému potřebnému zatížení.

Kotevní body s omezenou nosností se provazují kotevním systémem tak

  • aby bylo zatížení rovnoměrně rozloženo na dva a více body,
  • aby zatížení bylo především, nebo pouze v jednom bodě a druhý slouží jako pojistný.

Při použití kotevních bodů s omezenou nosností zpravidla existuje možnost zvolit optimální místo kotvení bodů ve výhodné pozici pro záchranné lanové práce.

Metodika VVH, U bodů s omezenou nosností vždy použij minimálně 2 body

Metodika VVH
U bodů s omezenou nosností vždy použij minimálně 2 body

V případě použití bodů s omezenou nosností je vždy užito minimálně dvou kotevních bodů!!!!

Metodika VVH, Zásadní je úhel provázání kotevního systému

Metodika VVH
Zásadní je úhel provázání kotevního systému

Pozor - zásadní pro namáhání jednotlivých kotevních bodů je úhel provázání kotevního systému.


Při výběru a tvorbě kotvení by mělo být kladeno důrazu na to aby jednotlivé prameny nesvíraly úhel větší než 90°. Pokud jsou úhly větší než 120°, dochází k nadměrnému zatěžování jednotlivých bodů. Toto platí u dvou kotevních bodů. U tří a více kotevních bodů je nutné dodržet tyto zásady vždy u sousedního kotevního bodu.

Ideální rozložení působících sil na kotevní body je do úhlu 60°, kdy je docíleno správným vyvázáním kotvení rovnoměrné zatížení kotevních bodů přibližně 50% zatížení.

Pro rychlou orientaci lze použít jednoduchou pomůcku za požití prstů ruky. Pro úhel 30° použijeme ukazováček a prostředníček, pro úhel 60° používáme ukazováček a malíček a pro úhel 90° palec a malíček. U prvních dvou variant dosáhneme ideálního zatížení kotevních bodů.