Vzájemná kontrola
Při provádění činností ve VVH může mít i malá chyba fatální následky. Základním bezpečnostním pravidlem před zahájením jakékoli činnosti ve VVH a dále i při jejich provádění, je provedení i vzájemné kontroly před začátkem činnosti a průběžně ji dle možností provádět i v jejím průběhu. Kontrolu provádíme vizuálně a hmatově a zaměřujeme se na následující:
- Kontrola ustrojení a vybavení osob provádějících činnosti ve VVH
- Vybavení nezbytnými OOP (přilba, rukavice, postroj, oděv a obuv, příp. brýle, ochrana sluchu atd.).
- Nasazení postroje (umístění bederního pásu nad boky, jeho stav a nastavení, manuální kontrola spon, správnost zapnutí přezek, kontrola popruhů - přetočení, zkroucení, vyřešení přebývajících částí popruhů tak, aby nebyly rizikem (volné dlouhé konce - vmotání do slaňovacího prostředku apod.), správné dotažení popruhů aj.
- Stav prostředků pro činnost ve VVH (např. slaňovací prostředek, smyčky a karabiny, další prostředky - lékarnička atp.).
- Kontrola lanové cesty
- Kotevní systém (kotevní bod/body, použití smyček a karabin, uzel/uzly na laně).
- Vedení lana v terénu a jeho ochrana (ostré hrany).
- Uzel na konci lana.
- Kontrola při přípravě na slanění
- Pokud to je možné a časově akceptovatelné, vždy při nástupu do slanění použij k přijištění lanové zábradlí nebo konec lana s uzlem, do kterého vpínáš osobní smyčku.
- Založení lana do slaňovacího prostředku (správný směr vedení lana ve slaňovacím prostředku pro zachování samoblokující funkce, umístění a pozice karabiny, její zajištění, správné dovření (zaklapnutí) bočnice slaňovacího prostředku).
- Příprava lana na slanění (přemotání lana, rozvázání nežádoucích uzlů atd.).
- Uzel na konci lana.
- Po překonání hrany a plném zatížení slaňovacího prostředku znovu zkontroluj založení lana do prostředku, pozici karabiny, stav kotevního systému. Teprve poté se odepni osobní smyčku z přijištění a započni slanění.