Jištění další osoby
Jištění pohybu další osoby provádíme v tzv. statickém režimu, např. při sestupu nebo výstupu hasiče šikmým svahem, po konstrukci či žebříku ve spádnici kotevního bodu, při transportu nosítek v těžko schůdném terénu tam, kde např. hrozí riziko uklouznutí nosítek, propadnutí nebo sesutí nebo při zajištění zachraňované osoby ve stabilní pozici do doby příjezdu specialistů VVH. K jištění je možné použít nízkoprůtažné lano.
Jištění pohybu další osoby při sestupu nebo výstupu hasiče šikmým svahem, po konstrukci či žebříku nebo při transportu nosítek v těžko schůdném terénu proveď tak, že jako jistič nejprve zvol vhodný kotevní bod s dostatečnou nosností a vytvoř kotvení s centrálním nosným bodem (karabinou) - jistící stanoviště. V případě, že se jistící stanoviště nachází v prostoru s nebezpečím pádu, proveď odpovídajícím způsobem sebejištění do tohoto stanoviště (např. pracovním polohováním nebo pracovním zadržením). Pak připrav jistící lano. Není-li lano sbalené do vaku na lano, přemotej lano. Zauzlované nebo špatně rozložené lano, které neprochází plynule jistícím prostředkem, na kterém se tvoří závity nebo je nutné ho neustále rozmotávat, odvádí Tvou pozornost od hlavního úkolu - sledovat jištěného a, v případě jeho pádu, bezpečně zachytit pád. Každé lano, které není pravidelně používáno, (nejčastěji lano uložené v mobilní požární technice a sbalené tzv. „do panenky“) získá jakousi tvarovou setrvačnost, která způsobuje zauzlování lana nebo tvoření kliček při odebírání. Lano je tedy potřeba pečlivě rozložit s prameny podélně vedle sebe. Při přemotávání protahuj lano mírně sevřenou dlaní a tím zajistíš i odstranění závitů a kliček z lana. Pak zkontroluj, že na jednom konci lana je cca 50 cm od konce uvázaný rybářský uzel. Druhý konec použij k navázání jištěné osoby nebo nosítek a na laně přicházejícím ve směru od jištěné osoby nebo nosítek vytvoř poloviční lodní smyčku a založ ji do karabiny typu H, kterou předtím vepneš do centrálního bodu jistícího stanoviště.
- Proveď kontrolu zajištění všech karabin, založení poloviční lodní smyčky (simulace povolování a dobírání lana střídavým tahem za lano přicházející ve směru od jištěné osoby a volný konec lana vycházející z karabiny) a pokynem „Jistím“ oznam, že jsi připraven k jištění.
- Nesmíš jako jistič vykonávat mimo jištění žádnou další činnost, svou pozornost plně věnuješ jištění, sleduješ postup jištěné osoby nebo nosítek.
- Lano musí být, pokud možno, neustále mírně napnuté.
- Musíš mít volný konec lana vycházející z karabiny neustále pod kontrolou, abys byl schopný pevným podržením lana zachytit případný pád, propadnutí nebo sesutí.
- Zaujmi takovou pozici, aby byla možná co nejlepší manipulace s lanem, a přitom abys byl schopen udržet zatížení lana po zachycení případného pádu.
- Ovládáš jistící lano oběma rukama. Jednou rukou pevně ovládáš volný konec lana vycházející z poloviční lodní smyčky a druhou rukou pomáháš povolovat lano k sestupující osobě, případně lano dobíráš, pokud se jedná o výstup směrem vzhůru.
- Máš ruku ovládající volný konec lana vycházející z poloviční lodní smyčky v dostatečné vzdálenosti od karabiny, aby do ní při zachycení pádu nemohla být vtažena část výstroje (rukavice, rukáv zásahového obleku) nebo jistící ruka samotná.
- Jištěná osoba se na jistící lano navazuje pomocí píchaného osmičkového uzlu do centrálního nosného bodu sedacího postroje, variantně lze použít osmičkový uzel uvázaný na konci lana a propojený s centrálním nosným bodem sedacího postroje karabinou nebo v případě objektivních důvodů (může dojít ke kontaktu zámku karabiny s terénem, konstrukcí budov, výstupky, odlehčením lana v průběhu jištění může dojít k přetočení karabiny a jejímu zatěžování v příčném směru) dvěma karabinami otočenými zámky proti sobě.
- Jištěná nosítka se na jistící lano navazují pomocí osmičkového uzlu uvázaného na konci lana a propojeného s centrálním nosným bodem nosítek karabinou nebo v případě objektivních důvodů (může dojít ke kontaktu zámku karabiny s terénem, stromy, výstupky, odlehčením lana v průběhu jištění může dojít k přetočení karabiny a jejímu zatěžování v příčném směru) dvěma karabinami otočenými zámky proti sobě.
- Na konci jistícího lana musíš uvázat uzel, který v případě spouštění zřetelně označuje odvinutí lana do plné délky (ve spouštění by bylo možné pokračovat pouze tak, že by bylo vybudováno další jistící stanoviště) a zároveň zabrání projití konce lana jistícím prostředkem a nutně následujícímu pádu.
Pozor: V případě, že další hasič provádí výstup v místech, kde hrozí poškození jeho zdraví o části budov, konstrukce nebo výstupky, je nutné, aby tomu jistič při práci s lanem přizpůsobil napnutí jistícího lana (dobrání nebo povolení) tak, aby se padající hasič, pokud možno, nedostal s těmito překážkami do kontaktu.